Оптичний приціл в наш час став дуже поширеним не тільки серед військових, але й серед цивільних стрільців. Його якість може значно вплинути на результати полювання або спортивних змагань.
Але мало вибрати хороший оптичний приціл. Потрібно вибрати ще й ПРАВИЛЬНИЙ оптичний приціл. Саме той, який потрібен саме вам.
Для початку слід визначитися, для якого виду полювання або для якої зі спортивної дисципліни ви вибираєте приціл. Адже саме з постановки задачі починається будь-який спрямований пошук.
Розглянемо найбільш важливі характеристики оптичних прицілів і те, на що саме вони впливають.
Кратність.
Кратність прицілу, це його здатність збільшувати, наближати зображення. Наприклад, приціл зі збільшенням 4х наближає зображення в чотири рази.
У наш час кратність прицілу зазвичай вказується в його назві. Виглядає це зазвичай так: Discovery VT-1 3-9X40 AO, де 3-9х і означає збільшення прицілу, 40 - диаметр об’єктиву. До того ж, ми бачимо, що збільшення змінне, від 3 до 9 крат. Якщо у приціла постійне збільшення, то воно вказується просто, без дефіса. Наприклад: Discovery VT-Z 4X32 (приціл з постійним 4х збільшенням і об'єктивом діаметром 32 мм).
Приціли з незмінною кратністю не дозволяють збільшити зображення, та креще роздивитись ціль, зате вони простіші, надійніші і (як правило) дешевші.
Приціли кратністю 1-6х називають «загонними» (прицілами для загонного полювання). Вони використовуються для стрільби на дистанції не більше ніж 150 м. Зазвичай у них широке поле зору, що дозволяє цілитися по швидко рухомій цілі.
6-9х вважають середньої кратністю. Такі приціли (2-7х, 3-9х) найбільш універсальні. Часто використовуються мисливцями для полювання в лісі.
Під час полювання на відкритих просторах зазвичай використовують інші приціли (4-12х, 6-18х).
6х-24х або 8х-32х - приціли для великих дистанцій, часто використовуються під час спортивної стрільбі по мішенях. Для бенчтеста беруть кратність 16х і вище (та ще й оптику підбирають максимально якісну і просвітлену, але про це нижче).
Якість оптики і діаметр об'єктива.
Для сучасного прицілу дуже важливий такий параметр, як світлопропускання. Чим воно більше, тим яскравіше і чіткіше зображення. Кожна додаткова лінза в зоровій трубі поглинає трохи світла. Тому в якісних прицілах використовують скло зі спеціальним покриттям, яке підвищує світлопропускання лінз. Напис FMC (Fully Multi-Coated) говорить про багатошаровому покриття усіх поверхонь. MC - покриття багатошарове, але не всі скляні поверхні оброблені цим методом.
Просвітлені лінзи можна пошкодити навіть грубо і неправильно протерши їх. Тому вони потребують наявності захисних кришок на прицілі. Це особливо важливо, якщо врахувати, що в хорошому прицілі вартість лінз становить неабияку частку від його загальної ціни.
Також на світлопропускання впливає і діаметр об'єктива. Чим він більший - тим краще. Для полювання при поганому освітленні (сутінки, хмарність, густий ліс) підбирають приціли з діаметром від 50 мм (для звичайних умов подібне не обов'язково і навіть не потрібно). Правда, не варто забувати, що великі лінзи роблять приціл громіздким. Та й з установкою таких прицілів виникають відомі проблеми.
Прицільні сітки.
Існує безліч видів і підвидів прицільних сіток. Найбільш популярні класичне перехрестя, MilDot (хрест з розміткою точками) і Duplex.
При стрільбі по близьким цілям зазвичай використовують перехрестя або Duplex. По віддаленим - MilDot (BDC, TRM).
Сумісність.
Важливо знати, на кріплення якого типу стає ваш приціл (“ластівчин хвіст”, “вівер”, “пікатіні”). Знання про діаметр труби прицілу розповість нам не лише про його світлопропускання, а ще й про те, які установочні кільця нам знадобляться.
Необхідно також знати, віддачу якої зброї здатний витримати приціл. Виробник зазвичай вказує цю інформацію. Вона важлива. Стрілки, що нехтують нею, нерідко виявляються у ситуації, коли приціл, призначений для зброї не могутніше .22LR, ставиться на щось куди більш потужне, і досить швидко виявляється зруйнованим віддачею.
Не викидайте гроші на вітер, дізнавайтеся максимум інформації про свою майбутню покупку, і тоді вона вас точно не підведе.
Джерело та товари - https://grandway.ua/catalog/optika/pricely/