В Білій Церкві бізнесмени розпочали інформаційну війну проти водоканалу. Основна вимога - відміна контролю за якістю стоків підприємств. Екологи та спеціалісти б'ють на сполох: наслідком такої ситуації може стати екологічна катастрофа  в місті та басейні річки Рось.

Вже півроку підприємці Білої Церкви воюють з місцевим водоканалом, використовуючи  пресу, депутатів та громадських діячів. Основною причиною боротьби став посилений контроль за якістю стоків, які зливаються в централізовану каналізацію міста. "Підприємство-концесіонер ТОВ "Білоцерківвода", закупивши лабораторне обладнання, здійснює забір водовідведення на приватних підприємствах, зловживаючи монопольним становищем. Проводить необ’єктивний аналіз стоків з ціллю отримання штрафних санкцій, як додаткового прибутку", - заявляє один з депутатів міської ради.

Деякі підприємства в 20 разів перевищують норми забруднення

Директор водоканалу Ольга Бабій, який в липні 2013 року передали управління ТОВ "Білоцерківвода", пояснює: "Ми не можемо відмовитися від контролю за стоками, адже це екологічна безпека міста! Наші лабораторії пройшли всі державні атестації та відповідно до законів України можуть здійснювати всі необхідні аналізи. Коли ми вперше забрали проби з підприємств, були дуже здивовані результатами. По деяких об’єктах перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин було в 20 раз! Ми зразу розпочали інформаційну роботу. Пояснювали підприємцям, що їм необхідно встановлювати локальні очисні споруди, розбавляти стоки, не використовувати певні хімічні мийні засоби. Ми пішли на зустріч – дали можливість сплачувати рахунки за перевищення нормативних концентрацій забруднюючих речовин протягом 3 місяців чи, навіть, півроку. Але нас не почули. За рік часу ситуація абсолютно не змінилася".

Хто правий в даній ситуації? І чи дійсно ТОВ "Білоцерківвода" зловживає своїм монопольним становищем?

Відповідно до законодавства України нарахування за понаднормативних скид забруднюючих речовин здійснюється відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду України від 19 лютого 2002 року. В стоках підприємств склад шкідливих речовин не повинен перевищувати допустимих норм. Якщо є перевищення – їм нараховується додаткова оплата відповідно до розрахунків, визначених в цьому документі. Також, згідно наказу, водоканал повинен вимагати від підприємств будівництва локальних очисних споруд при систематичному скиді понаднормативних забруднень.  

Серед 90 підприємств Білої Церкви, які підлягають контролю, більше 30 з них стабільно не дотримуються допустимих норм концентрації забруднюючих речовин у стоках. Систематично скидають найбільшу кількість забруднених стічних вод у систему каналізації далеко не останні компанії в країні: ТОВ "Білоцерківський молочний комбінат" (ТМ "Біла лінія", ТМ "Premialle"), ПАТ "ЖЛК-Україна" (ТМ "Віта", "Фріго", "JLC"), ТОВ "Господарник" (магазин "Фуршет"), ФОП Захарченко Л.В. (автомийка), ФОП Романенко О.А. (ринок), ТОВ "Долівенко" (автомийка, ТМ "Дригало", "Ванька-Встанька", "Ностальгія", "Немо", "Шви день-КО"), ФОП Кошель Ю.С., ФГ "Чудова марка" тощо.

Перелік підприємств, що систематично недотримуються екологічних вимог законодавства:

Назва підприємства

Торгова марка, вид діяльності

Перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин

IVкв.  2013р.

I кв 2014р

IІ кв 2014р

ТОВ "Долівенко"

автомийка

в 4,40 р.

в 6,58 р.

в 43,49 р.

ПАТ "ЖЛК- Україна"

ТМ "Віта", "Фріго", "JLC", молокопродукти

в 2,20 р.

в 11, 03 р.

в 36,08 р.

ТОВ "Білоцерківський молочний комбінат"

ТМ "Біла лінія", "Premialle", "100 корів"

в 1, 25 р.

в 20,43 р.

в 24,97 р.

ФОП Романенко О.А.

торгівля

в 5, 96 р.

в 4, 34 р.

в 17,66 р.

ТОВ "Спільне азербайджано-українське підприємство "Компанія Ніка"

-

-

в 7, 39 р.

в 13,67 р.

КП "Білоцерківхлібопродукт"

хлібовиробництво

-

-

в 8,33 р.

Торговий дім "Екім"

автомийка

-

-

в 6,73 р.

ТОВ "Господарник"

магазин "Фуршет"

-

в 4,53 р.

в 4,11 р.

ТОВ "Долівенко" (виробництво заморожених напівфабрикатів)

ТМ "Дригало", "Ванька-Встанька", "Ностальгія", "Немо", "Шви день-КО"

в 18,41 р.

в 18, 96 р.

в 3, 95 р.

ТОВ "Господарник"

Магазин "Фуршет",

в 7, 4 р.

в 2, 34 р.

в 2, 63 р.

ТОВ "Світ торгівлі"

торговий центр

в 0,78 р.

в 0,88 р.

в 2, 27 р.

ТОВ "Вєтта" 

магазин "Сільпо"

-

в 0, 12 р.

в 1, 795 р.

ПП "Меблева фабрика "Веста"

 

в 2, 78 р.

-

в 1, 18 р.

ПРаТ "Хімчистка"

 

в 3,17 р.

-

в 0,76 р.

ТОВ "Білоцерківський завод будівельних виробів "Моноліт"

 

в 2, 94 р.

-

в 0,37 р.

ФОП Похитайло В.П.

ТМ "Похитайло"

в 10,95 р.

-

в 0, 1 р.

ТОВ "Фоззі-Фуд"

магазин "Сільпо"

в 5,43 р.

в 13,77 р.

-

ТОВ "Маревен Фуд Україна"

ТМ "Роллтон", BIGBON "Петра", Mareven Food Professional

в 0,57 р.

в 2,16 р.

-

ТОВ "Поліс"

ТМ "Поліс"

в 7, 14 р.

в 0, 17 р.

-

ВПП Меблева фабрика "Модерн"

 

в 5,22 р.

-

-

ТОВ "Мебітар"

 

в 7, 16 р.

-

-

ФОП Захарченко Л.В.

автомийка

в 39,64 р.

в 8,45 р.

 

ФОП Кошель Ю.С.

цех по засолці риби

в 33,94 р.

в 26 р.

 

ФГ "Чудова марка"

ТМ "Чудова марка", вирощування с\г продукції, виготовлення салатів, солінь, бутербродів "Бутрік", "Багет" в вакуумній упаковці

в 17,24 р.

в 12,11 р.

-

ПраТ "Епос"

кафе, ресторан

в 10,81 р.

-

-

ПП "Маркет-Ш-О-В"

торгівля

в 8, 58 р.

-

-

ТОВ "ЛВК-МІЛК"

молокопродукти

-

в 41,92 р.

-

ПАТ "Білоцерківський завод залізобетонних конструкцій"

 

-

в 2,51 р.

-

Дані ТОВ "Білоцерківвода"

За бізнесменів, які скидають підвищені концентрації забруднюючих речовин, платить населення міста.

Така ситуація впливає на технологічний процес очистки стоків. "Підвищена концентрація  забруднюючих речовин ускладнює роботу споруд біологічної очистки (біофільтрів, аеротенків), а іноді порушує весь технологічний процес, що призводить до підвищення вартості експлуатації (реагенти), електроенергія тощо) та може призвести до повної зупинки каналізаційно-очисних споруд, наслідком чого стане припинення водопостачання в місто на 2-3 дні", - розказує начальник каналізаційних очисних споруд Антоніна Кашуба. В свою чергу, підвищення витрат на електроенергію і реагенти для звичайного споживача означає підвищення тарифу. Тобто, за недобросовісних бізнесменів, які скидають підвищені концентрації забруднюючих речовин та відмовляються оплачувати їх очистку, платить населення міста.   

Екологи теж б’ють на сполох. "Водоканал повинен перевірити склад стічних вод і приймати в каналізації тільки ті скиди, які відповідають нормативам. Якщо водоканал перевірив, і скиди не відповідають, то водоканал не може приймати в міську каналізацію стоки, які перевищують нормативи, бо очисні споруди не будуть справлятися, - каже Анна Цвєткова, координатор напрямку "Питна вода та санітарія" Всеукраїнської екологічної громадської організації "Мама-86". - Така ж ситуація в Києві, де перевищена концентрація забруднюючих речовин блокує біоочистку. З водоканалів будуть питати, що вони скидають в річку і будуть їм виставляти штрафи. Мінрегіонбуд готував нормативи по стокам, і вимоги зараз набагато жорсткіші. В Угорщині, коли водоканали брали у концесію, то першим ділом перевіряли легальні і нелегальні підключення, накладали штрафи за перевищення норм забруднюючих речовин".

Згоден з екологом і відомий український експерт,  директор аналітико-дослідницького центру "Інститут міста" Олександр Сергієнко: "Зрозуміло, що якщо підприємці перевищують норми концентрації забруднюючих речовин, вони повинні ставити очисні системи, особливо це стосується закладів громадського харчування, підприємств, що виробляють продукти харчування, автомийок. Те, що вони обурюються, теж зрозуміло. Їм не хочеться витрачати гроші, але це їх соціальна відповідальність, до того ж прописана в законі. Нема чого обурюватися, вони своїми стоками забруднюють природу. Ці ж нормативи недарма прописані. На жаль, у нас така ситуація, що штрафи дуже малі, підприємствам вигідніше заплатити екологічний штраф, ніж ставити очисні споруди.

Деякі місцеві підприємці вже зрозуміли вимоги ТОВ "Білоцерківвода". Зокрема, під 60 засідання сесії Білоцерківської міської ради депутат Геннадій Дикий заявив: "Вимоги концесіонера стосовно стоків я спершу теж не сприймав, але потім розібрався, що вимоги їх правомірні, штрафи, які платять підприємці, йдуть на екологію. Ми всі хочемо мати чисту річку, щоб в ній купалися наші діти, і керівники підприємств мають очищати свої стоки. Тому те, що робить концесіонер, вважаю вірним".

Що переможе в Білій Церкві здоровий глузд чи інтереси бізнес-груп побачимо в найближчому майбутньому. Але кожен мешканець міста зараз має для себе вирішити, що важливіше: екологічна безпека міста чи надприбутки місцевих бізнесменів?

Оксана Демкович, "Обозреватель"

Comments are now closed for this entry