Господарський суд Київської області своєю постановою від 04.12.2018 визнав банкрутом ПрАТ “Росава”, відкрив ліквідаційну процедуру та призначив ліквідатором арбітражного керуючого Світлану Дьоміну.
Нагадаємо, "Росава" підконтрольна нардепу Костянтину Жеваго. Компанія експлуатує Білоцерківський шинний завод.
11.04.2018 Офіс великих платників податків ДФС публічно заявив, що провів позапланову перевірку ПрАТ «Росава», за результатами якої "було встановлено порушення вимог валютного законодавства в частині недотримання граничних строків розрахунків у сфері ЗЕД” і донараховано пеню у розмірі 1,28 млрд грн.
30.04.2018 загальні збори акціонерів ПрАТ “Росава” ухвалили рішення про добровільне припинення товариства шляхом ліквідації. У компанії називали цей крок “реструктуризацією підприємства”, яка “передбачає повне збереження поточних робочих місць, збільшення обсягів виробництва, додаткові інвестиції” (цитата).
Після цього Фонд гарантування вкладів публічно заявив про борг групи “Росава” перед збанкрутілим банком “Фінанси та кредит” (теж був підконтрольний нардепу К. Жеваго) в розмірі понад 2 млрд грн. ФГВФО наголошував, що процес ліквідації ПрАТ “Росава” може призвести до блокування стягнення боргів в примусовому порядку. Перед цим суди винесли низку рішень, з допомогою яких “Росава” позбулася поруки перед банком “Фінанси та кредит” за кількома кредитними договорами.
27.11.2018 Госпсуд Київської області відкрив провадження в справі про банкрутство ПрАТ “Росава” та ввів мораторій на задоволення вимог кредиторів на підставі заяви голови ліквідаційної комісії ПрАТ “Росава”, який зазначав, що в ході ліквідаційної процедури було виявлено кредиторську заборгованість компанії-боржника у розмірі 20,58 млрд грн.
Як зазначалося, відповідно до проміжного ліквідаційного балансу на 04.07.2018, активи ПрАТ “Росава” (необоротні та оборотні) складали 3,37 млрд грн (при цьому вартість майнового комплексу - 762,1 млн грн).
Голова ліквідаційної комісії ПрАТ “Росава” зауважував, що оскільки кредиторська заява Офісу великих платників податків ДФС (на 1,27 млрд грн) надійшла “з пропуском встановленого строку на заявлення кредиторських вимог” (цитата), у проміжному ліквідаційному балансі були визнані кредиторські вимоги на 04.07.2018 в розмірі 19,3 млрд грн.
“Згідно листа Офісу великих платників податків ДФС України від 23.11.2018 №13734/9/28-10-17-01-19 (вх. №32892/18) повідомлено суд про те, що податкова заборгованість Боржника становить загальну суму 1 271 453 896,54 грн., вимоги визнані ліквідаційною комісією”, - йдеться в судових матеріалах.
Згідно з судовими матеріалами, в грудні 2018 року до Госпсуду Київської області надійшла заява НБУ про визнання грошових вимог до ПрАТ “Росава” в сумі 5,7 млрд грн.
Контекст
Нацбанк повідомляв, що сукупний обсяг інсайдерських кредитів у портфелі банку "Фінанси та кредит" - близько 22 млрд грн (понад 70% портфелю). Балансова вартість активів банку К. Жеваго становила 45,1 млрд грн, але оцінювачі ФГВФО оцінили їх у 9,9 млрд (22% від "номіналу").
За даними Фонду гарантування, на 01.12.2018 вкладникам "Фінанси та кредит" у межах гарантійної суми виплачено компенсації на 9,93 млрд грн (сумарні виплати складуть 10,5 млрд грн).
За даними НБУ, борг банку "Фінанси та кредит" по рефінансуванню на середину березня-2018 становив 6,3 млрд грн.
Про блокування нардепом К. Жеваго спроб Нацбанку відсудити Білоцерківську ТЕЦ - тут.
27.09.2017 Апеляційний суд м. Києва відмовився відкривати апеляційне провадження за апеляційною скаргою ПрАТ «Білоцерківська теплоелектроцентраль» на ухвалу Шевченківського райсуду м. Києва від 29.01.2016, якою було відкрито провадження в справі №761/709/16-ц за позовом НБУ до Костянтина Жеваго про стягнення з нього 1,5 млрд грн заборгованості як з поручителя банку «Фінанси та кредит» по кредитам рефінансування.
Згідно із судовими матеріалами, крім особистої поруки Костянтина Жеваго на 1,5 млрд грн та Білоцерківської ТЕЦ, майновими поручителями банку перед НБУ виступали також "Київський суднобудівельно-судноремонтний завод", "Київмедпрепарат", "Готель "Салют", ТОВ "Будівельна компанія "Основа", ТОВ "Ініціатор-ріелті".
НБУ в рамках позову до К. Жеваго про стягнення 1,5 млрд грн боргу по рефінансу звертався до суду з клопотанням про арешт всього нерухомого й рухомого майна нардепа, у т.ч. акцій Ferrexpo, частки в компанії The Minco Trust (Швейцарія). Торік у листопаді Шевченківський райсуд вдруге відмовився задовольнити таке клопотання (перша невдала спроба НБУ була в березні), мотивуючи тим, що «відсутність конктетизації майна унеможливлює обов’язкову перевірку відповідності забезпечення позову, який просить застосувати особа, позовним вимогам».
Екс-глава НБУ Валерія Гонтарева публічно висловлювала думку, що хоча акції компанії Ferrexpo (основний актив К. Жеваго) ніколи не були в заставі НБУ по рефінансу, забезпеченням була персональна гарантія, а тому К. Жеваго має відповідати по зобов’язанням всіма своїми активами. «Будемо намагатися забрати всі можливі активи для погашення кредиту, під який видана ця гарантія», - казала глава НБУ.
Також вона зауважувала, що хоча персональна гарантія К. Жеваго оформлена за українським законодавством, вона висловлювала надію, що «ми зможемо в усіх судах пред`явити її по будь-якому законодавству». «Може, потім ми дізнаємося про інше громадянство пана Жеваго. Так що ця довга історія ще не закінчилася», - багатозначно констатувала В. Гонтарева.
У травні-2018 Госпсуд м. Києва відкрив провадження в справі про банкрутство ПрАТ “Готель “Салют” (пов’язують з К. Жеваго) та ввів мораторій на задоволення вимог кредиторів. Процедуру банкрутства компанії ініціювало ПрАТ “Росава”. Суд визнав його кредиторські вимоги боржника на 14,4 млн грн.
При цьому в рамках справи про банкрутство ПрАТ “Готель “Салют” суд прийняв також заяви банку “Фінанси та кредит” про визнання кредиторських вимог на 1,2 млрд грн та НБУ - на 481 млн грн.
Про борги фармкомпаній К. Жеваго перед банком "Фінанси та кредит" - тут.
Про мільярдні борги групи "КрАЗ" Жеваго перед банком "Фінанси та кредит", а також намагання Ощадбанку відсудити третину акцій ПАТ “АвтоКрАЗ” - тут.
У кінці квітня 2018 року Фонд гарантування скасував рішення щодо продажу боргів структур К. Жеваго перед банком “Фінанси та кредит” на 656 млн грн з дисконтом 77% для структури, близької до оточення цього нардепа-бізнесмена. У заставі по цим кредитам - у т.ч. офісний центр площею 3115 кв. м. за адресою м. Київ, бульвар Т. Шевченка.
Як повідомлялося, торік у квітні люди К. Жеваго викупили в Дельта Банку історичну будівлю в центрі Києва за 210 млн грн.
Про кримінальні провадження щодо видачі банком "Фінанси та кредит" інсайдерських кредитів читайте тут і тут.
Про висновки Вищого адмінсуду, що НБУ не реагував адекватно на проблеми банку "Фінанси та кредит" див. тут.
Джерело